Annonslänkar – vi kan få provision.
KöpguideVÄRDESKÅP
Värdeskåp 2026 — Grade 0 till III och vårt val Provat mot EN 1143-1 i Grade-steg från Grade 0. Försäkringen, inte lagen, avgör vilket du behöver.

Värdeskåp med öppen dörr, där dörrtjocklek och regelverk syns
Vad som finns att köpa
Brandklassat värdeskåp: Grade 0 till III, alla med P60
Det här är en serie där alla fyra har exakt samma yttermått, samma innermått och samma 131 liter. Det enda som skiljer dem är godsets motståndskraft, vikten och det belopp säljaren anger att skåpet är godkänt för. Du betalar alltså för stål, inte för plats. Beloppen är säljarens rekommendation, inte ett försäkringslöfte — ditt eget villkor avgör.
1
E-safe Värdeskåp EURO Basic 0-100
Ingångsnivån i EN 1143-1 — säljaren anger 50 000 kr
Valvguidens bedömning: första steget där skåpet faktiskt är inbrottsprovat mot EN 1143-1, och därmed det första som ett försäkringsvillkor normalt kan hänvisa till. 395 kg betyder att bjälklaget är en fråga du måste ställa innan leverans, inte efter.
- Säkerhetsklass
- SS EN 1143-1, Grade 0 — säljaren anger 50 000 kr
- Brandklass
- NT Fire 017 P60 (60 min, papper)
- Yttermått
- 1190 × 565 × 540 mm (H×B×D)
- Innermått
- 1020 × 390 × 330 mm — 131 l, 15–20 pärmar
- Vikt
- 395 kg
- Låstyp
- Nyckellås, 2 nycklar, 2 flyttbara hyllor
2
E-safe Värdeskåp EURO Basic I-100
Grade I — 30 000 kr mer täckning för 2 500 kr
Valvguidens bedömning: identiskt skåp i mått och volym, 5 kg tyngre, och säljaren anger 80 000 kr i stället för 50 000. Steget kostar 2 500 kr inklusive moms och köper 30 000 kr mer i angivet belopp — den enskilt billigaste uppgraderingen i serien mätt per skyddad krona.
- Säkerhetsklass
- SS EN 1143-1, Grade I — säljaren anger 80 000 kr
- Brandklass
- NT Fire 017 P60 (60 min, papper)
- Yttermått
- 1190 × 565 × 540 mm (H×B×D)
- Innermått
- 1020 × 390 × 330 mm — 131 l, 15–20 pärmar
- Vikt
- 400 kg
- Låstyp
- Nyckellås, 2 nycklar, 2 flyttbara hyllor
3
E-safe Värdeskåp EURO Basic II-100
Grade II — där vikten hoppar 170 kg
Valvguidens bedömning: samma låda, men 570 kg mot Grade I:s 400. Det är här godset blir allvarligt, och det är också här bjälklaget avgör var skåpet kan stå — 570 kg på en punktlast i ett trähus är en konstruktionsfråga, inte en möbleringsfråga. Säljaren anger 140 000 kr.
- Säkerhetsklass
- SS EN 1143-1, Grade II — säljaren anger 140 000 kr
- Brandklass
- NT Fire 017 P60 (60 min, papper)
- Yttermått
- 1190 × 565 × 540 mm (H×B×D)
- Innermått
- 1020 × 390 × 330 mm — 131 l, 15–20 pärmar
- Vikt
- 570 kg
- Låstyp
- Nyckellås, 2 nycklar, 2 flyttbara hyllor
4
E-safe Värdeskåp EURO Basic III-100
Grade III — högsta steget i serien, och billigast per skyddad krona
Valvguidens bedömning: 41 % dyrare än Grade 0 men säljaren anger drygt fyra gånger beloppet. Räknat per angiven skyddad krona är det här alltså seriens billigaste skåp, inte dess dyraste. Notera två saker: inredningen anges som 20 pistoler och inte pärmar, och en Watch Winder följer med — skåpet är positionerat för klockor och vapen snarare än arkiv. Grade III är seriens topp, inte standardens.
- Säkerhetsklass
- SS EN 1143-1, Grade III — säljaren anger 210 000 kr
- Brandklass
- NT Fire 017 P60 (60 min, papper)
- Yttermått
- 1190 × 565 × 540 mm (H×B×D)
- Innermått
- 1020 × 390 × 330 mm — 131 l, 20 pistoler enligt säljaren
- Vikt
- 600 kg
- Låstyp
- Nyckellås, 2 nycklar, 2 hyllor, Watch Winder
Klassning, mått, vikt, volym, kapacitet, brandklass och rekommenderat belopp lästa ur ”Teknisk specifikation” på respektive produktsida hos E-safe den 14 oktober 2026; samtliga gick att lägga i varukorgen. Priserna är butikens pris inklusive moms samma dag (exklusive moms 16 195 / 18 195 / 20 795 / 22 795 kr) och ändras löpande. E-safe kategoriserar III-100 som vapenskåp. Säljarens belopp stämmer med Svensk Försäkrings vägledande FTR 1028. Beloppen i kolumnen Säkerhetsklass är säljarens rekommendation, inte ett försäkringsvillkor och inte vårt påstående om vad något bolag accepterar. Dessa fyra ligger utanför E-safes produktflöde; vi har läst dem manuellt. Butiken säljer 47 värdeskåp totalt, och EN 1143-1 har Grade-steg över III som inte ingår i den här serien.
Sammanfattning
Det korta svaret
-
Ett värdeskåp är stöldklassat enligt EN 1143-1.
Skåpen klassas i Grade-steg från Grade 0, där ett högre steg betyder högre motståndskraft vid angrepp. Det finns inget lagkrav — försäkringsvillkoret avgör vilket Grade du behöver. Med brandklass P60 kostade Grade 0 till III 20 244–28 494 kr hos E-safe 14 oktober 2026.
-
Fråga försäkringsbolaget före köpet.
Grade-nivån styr i praktiken hur höga belopp bolaget accepterar att du förvarar. Beloppen sätts inte av standarden utan av en vägledande branschrekommendation, och bolagen får avtala annat.
-
Brandklassen är en separat uppgift.
Grade-steget säger ingenting om brand. Ett brandklassat värdeskåp anger dessutom en brandklass, till exempel NT Fire 017 P60 — saknas den är skåpet inte brandklassat.
-
Tyngden är en del av konstruktionen.
Ett värdeskåp har tjockare väggar och kraftigare regelverk än ett säkerhetsskåp i samma yttre storlek. Det äter innermått och ställer krav på golv och transport.
Nivåerna
Var värdeskåpet ligger
| Kategori | Standard | Används när |
|---|---|---|
| Säkerhetsskåp | SSF 3492 | Vapen, vardagsvärden |
| Stöldskyddsskåp | EN 14450 S1/S2 | Dokument, nycklar |
| Värdeskåp | EN 1143-1 Grade | Kontanter, försäkring |
| Deponeringsskåp | Varierar | Dagskassa |
Standarderna enligt SIS: SS-EN 14450:2017 (stöldskyddsskåp) och SS-EN 1143-1:2019 (skåp, valvdörrar och valv). Vi anger medvetet inget högsta Grade-steg. Kontrollerat 14 oktober 2026.
Vad Grade-steget faktiskt beskriver
EN 1143-1 provar hur länge skåpet står emot ett angrepp med verktyg. Resultatet uttrycks i Grade-steg, där ett högre steg betyder högre motståndskraft.
Det är inte ett abstrakt betyg. Det motsvarar fysiska egenskaper du kan se på skåpet: dörrens tjocklek, regelverkets grovlek, hur karmen är uppbyggd och hur mycket skåpet väger. Därför är ett värdeskåp också påtagligt tyngre än ett säkerhetsskåp med samma yttermått.
Vi anger inget högsta Grade-steg på sajten. Källorna vi hittat är inte samstämmiga om var skalan slutar, och det är inte en uppgift som tål att gissas. Hela klassningsbilden finns på Säkerhetsklasser.
Det är försäkringen som bestämmer
Till skillnad från vapenförvaring finns inget lagkrav som säger att du måste ha ett värdeskåp. Det som avgör är ditt försäkringsvillkor.
Grade-nivån styr i praktiken hur höga belopp och värden ett bolag accepterar att du förvarar i skåpet. Standarden anger inga belopp; de kommer från Svensk Försäkrings rekommendation FTR 1028 Beloppsgränser i värdeskåp (utgåva 2, 2016, kontrollerad 14 oktober 2026). Den är uttryckligen vägledande — bolagen får avtala om andra villkor.
Tre frågor att ställa till bolaget innan du köper, inte efter:
- Vilken klass krävs för det belopp jag vill förvara?
- Påverkar förankring bedömningen?
- Gäller något särskilt för smycken, klockor eller samlarföremål?
Be om svaret skriftligt. Det är den enda dokumentationen som betyder något den dag något händer.
Vad tyngden innebär praktiskt
Ett värdeskåp är själva konstruktionen, och den väger. Tre följder:
- Innermåttet krymper. Väggtjockleken äter volym. Ett värdeskåp och ett oklassat skåp med samma yttermått rymmer inte i närheten av lika mycket.
- Golvet kan behöva bedömas. På betongplatta är det normalt oproblematiskt; i ett trähus eller på ett övre plan är det en konstruktionsfråga. Se Stort kassaskåp.
- Transporten måste planeras. Mät den smalaste passagen hela vägen in och fråga vad leveransen inkluderar.
Vikten är också skälet att många värdeskåp hamnar över 150 kg och därmed utanför Stöldskyddsföreningens förankringsregel — men förankra ändå om skåpet har förberedda hål.
Brandskydd är inte samma sak
Värdeskåp och stöldskyddsskåp är de kategorier där man oftast hittar både inbrotts- och brandskydd i samma produkt. Men det följer inte automatiskt av Grade-steget: brandklass provas separat och ska stå utskriven separat.
Ett värdeskåp utan angiven brandklass är inte brandklassat, hur kraftigt det än är. Se Brandsäker förvaring, och för en jämförelse mellan värdeskåp, stöldskyddsskåp och två separata skåp: Brandklassat och stöldklassat.
Deponeringsskåp — en variant värd att känna till
Ett deponeringsskåp låter personal lägga in kontanter utan att skåpet behöver öppnas — via en inkastlåda eller ett trattöppningssystem. Det löser ett arbetsflöde i butik och restaurang: den som tömmer kassan behöver ingen åtkomst till det som redan ligger i.
Klassningen varierar mellan modeller — kontrollera vilken standard just den produkten provats mot, precis som för övriga skåp.
FAQ
Vanliga frågor
Vad är ett värdeskåp?
Ett stöldklassat skåp provat mot EN 1143-1 och klassat i Grade-steg, där ett högre steg betyder högre motståndskraft vid angrepp. Det är den högsta av de tre nivåer som används i Sverige, över säkerhetsskåp (SSF 3492) och stöldskyddsskåp (EN 14450).
När behöver man ett värdeskåp?
När försäkringen kräver det — det finns inget lagkrav. I praktiken gäller det större kontantbelopp och höga värden. Fråga ditt bolag vilken klass som krävs för beloppet du vill förvara, om förankring påverkar bedömningen, och be att få svaret skriftligt.
Vilket Grade behöver jag?
Det avgörs av ditt försäkringsvillkor, inte av standarden. Svensk Försäkrings vägledande FTR 1028 (2016) kopplar Grade 0 till 50 000 kr, Grade I till 80 000, Grade II till 140 000 och Grade III till 210 000 kr — men bolagen får avtala annat. Be ditt bolag om beskedet skriftligt.
Rymmer ett värdeskåp mindre än ett vanligt skåp?
Ja, vid samma yttermått. Tjockare väggar och kraftigare regelverk äter innermått — det är just den konstruktionen Grade-steget beskriver. Räkna därför alltid på innermåtten och mät det största föremål du ska förvara.
Är ett värdeskåp brandsäkert?
Inte automatiskt. Ett brandsäkert värdeskåp anger en brandklass utöver Grade-steget — de fyra i listan anger NT Fire 017 P60, alltså 60 minuter för papper, inte för hårddiskar. Brandklass provas separat och ska stå utskriven separat; saknas den är skåpet inte brandklassat. Se Brandklassat och stöldklassat.
Vad är ett deponeringsskåp?
Ett skåp där kontanter kan läggas in utan att skåpet öppnas, via inkastlåda eller tratt. Det löser ett arbetsflöde i butik och restaurang: den som tömmer kassan behöver ingen åtkomst till det som redan ligger i. Klassningen varierar mellan modeller — kontrollera vilken standard just den produkten provats mot.
Om den här sidan
Tack för att du använder Valvguiden. Har du en fråga, en invändning eller en uppgift du tycker att vi fått fel — hör av dig på info@valvguiden.se eller via kontaktsidan.
Vem som skrivit den. Valvguiden Redaktion. Sajten grundades av Eric Kurtto, som har 5+ år i säkerhetsbranschen med bakgrund på Securitas — Om Valvguiden.
Så har uppgifterna kontrollerats. Standarderna finns hos SIS: SS-EN 1143-1:2019 och SS-EN 14450:2017. Beloppen per Grade kommer från Svensk Försäkrings FTR 1028 (utgåva 2, 2016) och brandklassernas innebörd från Svensk Försäkrings Information om brandskyddande förvaringsenheter (2016). Förankringsregeln kommer från Stöldskyddsföreningen. Länkarna kontrollerade 14 oktober 2026; produktuppgifterna lästa hos E-safe samma dag.
Om beloppen. Listan ovan återger säljarens ”Rek. Belopp” per Grade-steg. Sedan 14 oktober 2026 har vi också kontrollerat dem mot källan: de stämmer med Svensk Försäkrings rekommendation FTR 1028 (50 000 / 80 000 / 140 000 / 210 000 kr för Grade 0–III). FTR 1028 är uttryckligen vägledande — inte ett försäkringsvillkor, inte ett löfte och inte vårt påstående om vad något bolag accepterar. Vad just ditt bolag kräver står i ditt villkor. Fråga dem, och be att få svaret skriftligt.
Mått och vikter anges nu för de fyra modellerna i listan, men bara som säljarens egna uppgifter med datum.
Så här bedömer vi. Kriterierna är publicerade på Så jämför vi.
Annonslänkar. Valvguiden finansieras av provision: köper du via våra länkar kan vi få ersättning, utan att priset ändras för dig.
Senast kontrollerad: 14 oktober 2026.
Relaterat
Kassaskåp i vägg
Inmurningsskåp i Grade I och materialet för att mura in det.
Kassaskåp med kodlås
Åtta skåp med kod — från Grade I till fingeravtryck.
Kassaskåp eller värdeskåp?
Skillnaden mellan ett vardagsord och en standard.
Säkerhetsklasser
EN 1143-1 ställd mot SSF 3492 och EN 14450.
Säkerhetsskåp
Nivån under — och när den faktiskt räcker.