Annonslänkar – vi kan få provision.

KategoriDOKUMENTSKÅP

Dokumentskåp Skyddar papper mot brand, sällan mot inbrott. Kräv 60P eller 120P — annars är det ett plåtskåp.

Av Valvguiden Redaktion16 aug 20266 min läsning

Öppet dokumentskåp med tre hyllplan fyllda med A4-pärmar

Dokumentskåp med tre hyllplan A4-pärmar

Sammanfattning

Det korta svaret

  1. Brandklassen är skälet att köpa.

    Leta efter 60P eller 120P provad enligt NT Fire 017 eller SS-EN 15659 — 60P betyder att papper skyddats i 60 minuter i provning. Utan angiven brandklass är det ett låsbart plåtskåp. Fem brandklassade dokumentskåp kostade 3 744–5 619 kr hos E-safe 14 oktober 2026.

  2. P står för papper — och det är poängen här.

    Vid pappersprovning får innertemperaturen inte överstiga cirka 175 °C. Ska en hårddisk också in behövs DIS- eller UL-klass, där gränsen ligger kring 50 °C.

  3. Inbrottsskydd ingår sällan.

    Ett dokumentskåp är ofta brandklassat men helt utan inbrottsprovning — alla fem i listan är stöldfördröjande. Behöver du båda måste båda klasserna stå utskrivna.

  4. Räkna kapacitet i pärmar, inte i liter.

    A4-pärmen är måttet som avgör. Hyllavståndet måste räcka för en stående pärm, och djupet för pärmryggen — annars ligger papperen lösa.

Läsguide

Vad beteckningen betyder för papper

BeteckningSkyddarInre gräns
60PPapper i 60 minuterCirka 175 °C
120PPapper i 120 minuterCirka 175 °C
60DIS / 120DISDatamediaCirka 50 °C
UL60 / UL120Datamedia enligt ULCirka 50 °C
”Brandsäker” utan klassIngen utfästelseOkänt

Provning enligt NT Fire 017, SS-EN 15659 eller SS-EN 1047-1 (Svensk Försäkring, Information om brandskyddande förvaringsenheter, 2016). Temperaturgränserna är ungefärliga; Svensk Försäkring anger 177 °C för papper och 52–75 °C för datamedia. Kontrollerat 14 oktober 2026.

Varför kategorin finns

Ett dokumentskåp löser ett problem som varken kassaskåpet eller arkivskåpet gör bra: stora mängder papper som måste överleva en brand.

Papper har inget andrahandsvärde — ingen bär ut en pärm med avtal. Men samma papper är ofta besvärligt eller omöjligt att återskapa, och det brinner lätt. Därför är brandklassen hela skälet att betala mer än för ett vanligt plåtskåp, och det du ska kontrollera först.

Fullständig läsguide till brandklasserna finns på Brandsäker förvaring. Den här sidan handlar om kategorin och kapaciteten.

Kräv tre uppgifter

En seriös produktspecifikation anger:

  1. Klassbeteckningen — till exempel 60P eller 120P.
  2. Standarden — NT Fire 017, SS-EN 15659 eller SS-EN 1047-1.
  3. Provningsinstitutet som utfört provningen.

Saknas två av tre vet du inte vad du köper. Ordet ”brandsäker” ensamt är ingen utfästelse och går inte att jämföra mellan tillverkare.

Kapacitet räknas i A4

Det här är kategorins praktiska kärna, och den där flest köper fel.

  • Hyllavståndet måste räcka för en stående A4-pärm. Ett skåp med täta hyllplan rymmer många liter men inga pärmar.
  • Djupet måste räcka för pärmryggen. Sticker pärmarna ut går dörren inte igen — och ett skåp som inte går att stänga har ingen brandklass i praktiken, eftersom provningen görs på ett låst skåp.
  • Brandisoleringen äter mått i alla riktningar. Ett brandklassat skåp rymmer betydligt mindre än ett oisolerat med samma yttermått.
  • Räkna på hyllmeter, inte på volym: antalet pärmar du faktiskt har, plus tillväxt.

Hyllor eller hängmappar

Dokumentskåp finns både med hyllplan för pärmar och med hängmappsramar för lösblad. Valet följer hur ni redan arbetar — den som har allt i pärmar vinner ingenting på hängmappar, och tvärtom.

Behöver du primärt volym och ordning snarare än brandskydd är det egentligen ett arkivskåp du söker, och de är betydligt billigare. Se Arkivskåp.

När du också behöver inbrottsskydd

Ett dokumentskåp är själlan inbrottsprovat. Innehåller papperen känsliga personuppgifter, avtal eller företagshemligheter är det två krav på samma produkt — och då ska både brandklass och säkerhetsklass stå utskrivna.

I praktiken hamnar man då ofta i stöldskyddsskåp enligt EN 14450 eller värdeskåp enligt EN 1143-1, som oftare kombinerar båda egenskaperna. Vilka kombinationer som finns, och vad de kostar mot två separata skåp, står på Brandklassat och stöldklassat. Skåp med båda klasserna listas på Brandsäkert kassaskåp och Värdeskåp.

Digitalt innehåll

Ska en hårddisk, ett minneskort eller ett backupband förvaras tillsammans med papperen räcker inte en P-klass. Datamedia tål omkring 50 °C mot papperets cirka 175 °C, och ett skåp kan klara 60P med marginal och ändå bli alldeles för varmt inuti för en disk.

Leta efter DIS- eller UL-klass — eller lös backupen digitalt i stället, vilket ofta är både billigare och säkrare.

Vad som finns att köpa

Fem dokumentskåp, och vad innermåtten avslöjar

Läs innermåtten, inte volymen: A4 är 297 mm högt och en pärm något mer. Tre av dessa fem har en innerhöjd på 207–245 mm, och då kan en pärm inte stå upp. Samtliga fem är stöldfördröjande, alltså utan inbrottsklassning.

  1. 1

    E-safe Dokumentskåp ES 36K

    Billigaste vägen till en angiven brandklass — pärmar liggande

    Valvguidens bedömning: innerhöjden är 245 mm. En A4-pärm är omkring 320 mm hög, så säljarens ”3 pärmar” måste avse pärmar som ligger ner. Det fungerar för ett arkiv man sällan öppnar, men inte för något man bläddrar i varje vecka. Brandklassen gäller bara papper.

    Säkerhetsklass
    Stöldfördröjande — ingen inbrottsklassning
    Brandklass
    NT FIRE 017 P60 (60 min, papper)
    Yttermått
    360 × 424 × 388 mm (H×B×D)
    Innermått
    245 × 325 × 260 mm — 20 l, 3 pärmar enligt säljaren
    Vikt
    37 kg
    Låstyp
    Nyckellås, 2 nycklar

    Köp hos E-safe – 3 744 kr

  2. 2

    E-safe Dokumentskåp Top 32K

    Samma format, men brandklassen täcker även hårddiskar

    Valvguidens bedömning: 207 mm innerhöjd — ännu lägre än ES 36K, så pärmar ligger ner här också. Det du får för 625 kr mer är en brandklass som omfattar datamedia, inte mer plats. Rätt val om det är backuper och inte pärmar som ska in.

    Säkerhetsklass
    Stöldfördröjande — ingen inbrottsklassning
    Brandklass
    EN 15659 LFS P60 (papper) + DMP 60 (datamedia), 60 min
    Yttermått
    315 × 445 × 425 mm (H×B×D)
    Innermått
    207 × 341 × 296 mm — 20 l, 3 pärmar enligt säljaren
    Vikt
    38 kg
    Låstyp
    Nyckellås, 2 nycklar

    Köp hos E-safe – 4 369 kr

  3. 3

    E-safe Dokumentskåp DS 52E

    Första steget där en pärm faktiskt kan stå upp

    Valvguidens bedömning: 415 mm innerhöjd, alltså gott och väl över en stående pärm — det är den praktiska skillnaden mot de två ovan, och den är större än prisskillnaden antyder. Notera dock att brandklassen bara gäller papper, trots att skåpet är dyrare än Top 32K som även klarar datamedia.

    Säkerhetsklass
    Stöldfördröjande — ingen inbrottsklassning
    Brandklass
    NT FIRE 017 P60 (60 min, papper)
    Yttermått
    520 × 410 × 445 mm (H×B×D)
    Innermått
    415 × 305 × 320 mm — 40 l, 5 pärmar enligt säljaren
    Vikt
    60 kg
    Låstyp
    Elektroniskt kodlås

    Köp hos E-safe – 4 744 kr

  4. 4

    E-safe Dokumentskåp Top 32

    Top 32K med elektroniskt kodlås i stället för nyckel

    Valvguidens bedömning: identiskt med Top 32K i mått, vikt, volym och brandklass — hela merkostnaden på 625 kr är låset. Samma begränsning gäller: 207 mm innerhöjd, pärmar ligger ner.

    Säkerhetsklass
    Stöldfördröjande — ingen inbrottsklassning
    Brandklass
    EN 15659 LFS P60 (papper) + DMP 60 (datamedia), 60 min
    Yttermått
    315 × 445 × 425 mm (H×B×D)
    Innermått
    207 × 341 × 296 mm — 20 l, 3 pärmar enligt säljaren
    Vikt
    38 kg
    Låstyp
    Elektroniskt kodlås

    Köp hos E-safe – 4 994 kr

  5. 5

    E-safe Dokumentskåp Top 51

    Flest pärmar av de fem — och beviset för att volym inte är kapacitet

    Valvguidens bedömning: det tydligaste exemplet på sidans egen regel. Top 51 har mindre volym än DS 52E (37 l mot 40 l) men rymmer fler pärmar (6 mot 5), eftersom det är 36 mm bredare inuti. Bredden avgör hur många pärmar som står sida vid sida; litertalet säger ingenting. Brandklassen täcker både papper och datamedia.

    Säkerhetsklass
    Stöldfördröjande — ingen inbrottsklassning
    Brandklass
    EN 15659 LFS P60 (papper) + DMP 60 (datamedia), 60 min
    Yttermått
    510 × 445 × 425 mm (H×B×D)
    Innermått
    402 × 341 × 296 mm — 37 l, 6 pärmar enligt säljaren
    Vikt
    54 kg
    Låstyp
    Elektroniskt kodlås

    Köp hos E-safe – 5 619 kr

Klassning, innermått, yttermått, vikt, volym, pärmkapacitet och låstyp lästa ur ”Teknisk specifikation” på respektive produktsida hos E-safe den 14 oktober 2026; samtliga gick att lägga i varukorgen. Priserna är butikens pris inklusive moms samma dag och ändras löpande. Top 32 länkar sedan 14 oktober till butikens sida ”Dokumentskåp Top 32”; den tidigare länken gick till en identisk produkt som butiken kallar ”Kassaskåp Top 32”. Pärmantalen är säljarens. Slutsatsen att en pärm inte kan stå upp i de tre lägsta skåpen är vår egen, räknad på angiven innerhöjd mot A4-formatets 297 mm plus pärmrygg.

FAQ

Vanliga frågor

Vad är skillnaden mellan dokumentskåp och kassaskåp?

Syftet. Ett dokumentskåp är byggt för att skydda papper mot brand och är ofta helt utan inbrottsprovning. ”Kassaskåp” är ett samlingsord utan egen klassning som kan beteckna allt från ett certifierat värdeskåp till ett plåtskrin. Behöver du båda egenskaperna måste båda klasserna stå utskrivna.

Vilken brandklass behöver ett dokumentskåp?

För papper räcker 60P i de flesta fall; 120P kostar och väger mer och är motiverat när innehållet vore svårt eller omöjligt att återskapa. Kräv alltid tre uppgifter: klassbeteckningen, standarden den provats mot och vilket institut som utfört provningen.

Hur många pärmar rymmer ett dokumentskåp?

Räkna på hyllmeter och hyllavstånd, inte på liter. Hyllavståndet måste räcka för en stående A4-pärm och djupet för pärmryggen — sticker pärmarna ut går dörren inte igen, och ett skåp som inte går att stänga har ingen brandklass i praktiken. Kom ihåg att brandisoleringen äter mått i alla riktningar.

Kan jag förvara en hårddisk i ett dokumentskåp?

Inte om skåpet bara är P-klassat. Papper tål omkring 175 °C, datamedia bara omkring 50 °C — ett skåp kan klara 60P med god marginal och ändå bli för varmt inuti för en disk. Leta efter DIS- eller UL-klass, eller lös backupen digitalt.

Är ett dokumentskåp stöldskyddat?

Sällan. Brandklass och inbrottsklass provas separat, och ett dokumentskåp är ofta brandklassat utan någon inbrottsprovning alls — det står emot en brand, inte en kofot. Behöver du båda hamnar du oftast i stöldskyddsskåp (EN 14450) eller värdeskåp (EN 1143-1).

Dokumentskåp eller arkivskåp?

Handlar behovet om brandskydd är det ett dokumentskåp. Handlar det om volym och ordning — många hängmappar, löpande handlingar, låsbart men inte mer — är ett arkivskåp både rätt produkt och betydligt billigare. Se Arkivskåp.

Om den här sidan

Tack för att du använder Valvguiden. Har du en fråga, en invändning eller en uppgift du tycker att vi fått fel — hör av dig på info@valvguiden.se eller via kontaktsidan.

Vem som skrivit den. Valvguiden Redaktion. Sajten grundades av Eric Kurtto, som har 5+ år i säkerhetsbranschen med bakgrund på Securitas — Om Valvguiden.

Så har uppgifterna kontrollerats. Provstandarderna och temperaturgränserna kommer från Svensk Försäkrings Information om brandskyddande förvaringsenheter (2016-09-01) och återges som ungefärliga värden. Standarden SS-EN 15659 finns hos SIS, NT Fire 017 hos Nordtest. Länkarna och produktuppgifterna kontrollerade 14 oktober 2026.

Mått och pärmantal anges nu, men bara som säljarens egna uppgifter med datum. Att en A4-pärm inte kan stå upp i de tre lägsta skåpen är däremot vår egen slutsats, räknad på angiven innerhöjd — den står inte i någon produkttext, och den bör du kontrollera mot dina egna pärmar innan du köper. Hyllavstånd anger vi fortfarande inte, eftersom det inte publiceras.

Så här bedömer vi. Kriterierna är publicerade på Så jämför vi.

Annonslänkar. Valvguiden finansieras av provision: köper du via våra länkar kan vi få ersättning, utan att priset ändras för dig.

Senast kontrollerad: 14 oktober 2026.

LÄS VIDARE

Relaterat

Arkivskåp

När behovet är volym och ordning snarare än brandskydd.